מגנטי ניאודימיום

המגנטים החזקים ביותר לשימוש מסחרי

מגנטי ניאודמיום עשויים מסגסוגת של ניאודימיום, ברזל ובורון (NdFeB). מגנטים אלו מצויים בשימוש מסחרי החל משנת 1984. למגנטים אלו יש שדה מגנטי חזק ולכן משתמשים בהם במיוחד באפליקציות שדורמגנטי ניאודימיום (בלוק)שות שדה מגנטי חזק, או באפליקציות שדורשות יחס גבוה של כוח מגנטי לגודל המגנט, כלומר באפליקציות שדרושות מיזעור (או שחסר בהם מקום למגנטים גדולים).

מגנטי ניאודימיום מתחלקים למספר קבוצות:

 1. מגנטי ניאודימיום רגילים – מיוצרים בסינטור (sintering), במפעלים תהליכיים ייעודיים כאשר רוב התהליך קורה בואקום. מגנטים אלו הינם קורוזיוויים מאוד ולכן נדרשים בציפוי.
 2. מגנטי Bonded Neodymium – מיוצרים בסוג של הזרקת פלסטיק ביחד עם אבקה מגנטית לתוך תבנית. ניתן לקבל צורות מדוייקות ללא חיתוך ועיבוד כפי הנדרש במגנטים רגילים.
 3. מגנטי ניאודימיום עמידי קורוזייה – מגנטים אלו מיוצרים בתהליך מעט שונה שמקנה להם עמידות גבוהה יותר בתנאי קורוזייה, אם כי עדיין מומלץ ציפוי הואיל ומגנטים אלו עדיין מחלידים.

עמידות בחום

מגנטי ניאודימיום (ומגנטים בכלל) מאבדים את תכונותיהן המגנטיות בחשיפה לחום. לדוגמא מגנטים מסדרה N טובים לעבודה עד לטמפרטורת עבודה של 80 מעלות. על ידי הוספת יסודות שונים לסגסוגת, ניתן לקבל מגנטים עמידים יותר בחום וגם מגנטים לטמפרטורות עבודה של מעל 200 מעלות. ניתן לראות בקישור הבא מידע לגבי סדרת NAH (מגנטי ניאודימיום לחום גבוה מ 200 מעלות). במקרה שבו התנאים הסביבתיים של המגנט אינם בתנאי חדר, אנא ציינו זאת באופן מידי על מנת שנברר איתכם איזה סוג (grade) של מגנטים יש לספק לכם.

 

אפלקציות העושות שימוש במגנטי ניאודימיום:

 • מגנטי ניאודימיום

  מבחר מגנטי ניאודימיום לשימוש תעשייתי

  תעשיית אלקטרוניקה – סנסורים, דיסק קשיח, מתגים חכמים, מיכשור אלקרומכאני ועוד..

 • תעשיית הרכב – מנועים קטנים (מגבים, חלונות), מערכת השמן, מערכות היגוי.
 • תעשייה רפואית  – מכשירי MRI.
 • אנרגייה נקייה – טורבינות רוח ומים, מערכות זרימה.
 • מפרידים מגנטיים – לתעשיית המזון ולתעשיית המיחזור.
 • מייסבים מגנטיים – לשימוש לפרוצדורות מיוחדות או לתנאי ואקום.