מגנטי סמריום קובלט

מגנטי סמריום קובלט הם מגנטים חזקים העשויים מסגסוגת של סמריום וקובאלט. היתרון הגדול של מגנטי סמריום קובאלט הם עמידותם המצויינת בחום תוך שמירה על תכונות מגנטיות גבוהות. הכוח המגנטי של מגטים אלו נמדד בסולם שבין 16MGOe-32MGOe. מגנטים אלו מצויים בשימוש מאז תחילת שנות השבעים של המאה שעברה ופתחו את הדלת לפיתוח של מגנטי הניאודימיום. סוג זה של מגנטים קבועים שני רק לניאודימיום בכל הקשור לחוזק השדה המגנטי. יחד עם זאת מגנטים אלו הינם פריכים ונוטים להיסדק ולייצר רסיסים, ויש לטפל בהם בזהירות. התכנון של אפליקציות מגנטיות ומכאניזם שקשור למגנט זה חייב להתבצע תוך התחשבות בשבירות של החומר.

קיימות שתי סדרות מוצר לסמריום קובאלט: SmCo5 ו- Sm2Co17

מגנטי סמריום קובלט עמידים בצורה מצויינת לדה מיגנוט (highly coercive) ובצורה טובה בהרבה ממגנטי  ניאודימיום. תכונה זו הופכת מגנט זה לשימושי מאד למרות הטיפול הרגיש יותר במגנטים אלו בשל שבירותם.
למרות שמגנטי סמריום קובאלט יקרים יותר ולא חזקים כמו מגנטי ניאודמיום, טמפרטורת קירי שלהם (החום בו מאבד המגנט את תכונותSamariumיו המגנטיות) היא הרבה יותר גבוהה וניתן להתשמש בהם בבטחה גם באפליקציות בעלות תנאי חום גבוהים וכן בטמפרטורות כירוגניות. חלק מסגסוגות המשמשות מגנטי סמריום קובאלט מכילות נחושת וברזל. על ידי הוספת זירקוניום מגדילים את יכולת העמידה של המגנטים בטמפרטורות גבוהות.
לכן קיים שימוש נרחב במגנטי סמריום קובאלט באפליקציות צבאיות, אפליקציות לתעשיית החלל ולמנועים למהירות גבוהה ובתעשיות נוספות בעלות צרכים מיוחדים.

בעד ונגד השימוש במגנטי סמריום קובאלט

  • תנגודת גבוהה לדה מיגנוט.
  • עמידות מצויינת לקורוזייה וחימצון. לא נדרש ציפוי למגנטים.
  • אנרגיה מרובה (שניה רק למגנטי ניאודימיום) יחסית לגודל המגנט.
  • יציבות בשימוש בטמפרטורות גבוהות: חום מקסמאלי מולץ לעבודה – 250°C עד 350°C. טמפרטורת קירי – 700°C עד 800 °C.
  • יקר יחסית.